E kemi dëgjuar e stërdëgjuar, qëndrimi ulur është i dëmshëm për shëndetin e njeriut. Ja disa nga problemet që shkakton kjo gjendje.

Sëmundje mendore dhe ankth
Një mënyrë jetese ulur mund të ketë një ndikim shumë negativ në shëndetin mendor. Mungesa e aktivitetit fizik çon në zhvillimin e depresionit dhe ankthit për shkak të mungesës së endorfineve. Lëvizja rregullisht mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të relaksojë trupin. Gjithashtu shërben për vetëvlerësim. Ajo gjithashtu ndikon në prodhimin e serotoninës, duke ndihmuar në uljen e një mosbalance që mund të çojë në probleme të memories dhe mungesës së oreksit.

Obezitet
Mbipesha është një nga pasojat më të këqija të qëndrimit ulur për orë të tëra. Kur qëndrojmë ulur për një kohë të gjatë, metabolizmi ngadalësohet dhe trupi djeg më pak kalori, duke akumuluar yndyrën. Sapo të uleni, trupi zvogëlon procesin e djegies së yndyrës me 90%, niveli i insulinës bie dhe presioni i gjakut rritet. Në një punë që qëndroni në këmbë, trupi juaj djeg deri në 35% më shumë kalori sesa në një punë ku qëndroni ulur.

Pagjumësi
Mungesa e lëvizjes mund të ndikojë shumë në cilësinë e gjumit. Trupi interpreton paqëndrueshmërinë e vazhdueshme si pushim, edhe kur aktiviteti mendor është në maksimum. Prandaj, kur dikush është “pushim” për gjithë ditën, trupi vendos që nuk është më e nevojshme të flejë. Ushtrimet ndihmojnë në luftën kundër pagjumësisë dhe përmirësojnë cilësinë e gjumit.

Muskujt dhe eshtrat
Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë kombinuar me mungesën e aktivitetit fizik mund t’i bëjë muskujt e trupit të dobët dhe të butë. Më të prekurit janë muskujt e barkut dhe mollaqet. Një tjetër pasojë e mundshme është osteoporoza. Eshtrat nuk e ndjejnë për momentin qëndrimin ulur, por ata mund të humbasin forcën gjatë kohës, duke u bërë më poroze dhe më të brishta.

Deformimi në shpinë
Shpina e njeriut ka një formë S për t’i bërë ballë stresit. Megjithatë, kur ulemi, forma S kthehet në C. Kjo çon në rënien në një pozicion të panatyrshëm nëse nuk keni abdominale të trajnuara mirë. Tensioni transferohet në legen dhe kolonën vertebrale, duke shkaktuar një rritje të presionit mbi disqet ndërvertebrore. Përpjekja e vazhdueshme shkakton mbylljen e rruazave të qafës së mitrës dhe mund të çojë në ulje të rrjedhjes së gjakut në tru.

Sistemi i tretjes
Një ditë e vetme duke qëndruar ulur çon në një konsum të reduktuar të insulinës nga qelizat. Si rezultat, ju rrezikoni diabetin dhe sëmundjet e tjera metabolike, përveç kapsllës kronike dhe, në raste ekstreme, hemorroidet.

Plakje
Telomeret ndodhen në skajet e kromozomeve dhe i mbrojnë ata nga dëmtimi dhe bëhen më të shkurtër gjatë procesit të plakjes. Është treguar se një mënyrë jetese joaktive bën që telomeret të shkurtohen shumë më shpejt./Bota.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb