FILIPINE

Vullkani Taal në Filipine ka lënë pasoja pas shpërthimit të dij disa ditë më parë. Dhe pse shpërthimi nuk u konsiderua i fuqishëm, por izoluar ai ka arritur të bëjë dëme rreth zonës.

Shtëpitë në zonën përreth janë djegur kurse kafshët janë mbuluar nga  hiri, disa prej tyre gjallë dhe disa të ngordhura, thotë CNN.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Bimësia gjithashtu është mbuluar nga hiri vullkanik kurse njerëzit vijojnë të evakuohen. Dy ditë më parë vullkani Taal nxori një sasi të konsiderueshme tymi por nuk arriti në fazën që të nxjerrë shumë llavë. Gjithsesi kjo alarmoi autoritetet që po evakuuojnë zonat e Manilas.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb