Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, ka folur në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, gjatë së cilës është pyetur për shkallën në të cilën Kina dhe Rusia po sfidojnë ndikimin global të SHBA-së.

“Asnjë komb tjetër në botë, asnjë, nuk ka rrjetin e aleancave dhe partneriteteve që ka SHBA,” u shpreh ai. “Kjo është fuqia e udhëheqjes amerikane që mbledh. Ju nuk e shihni atë fuqi nga Rusia apo Kina,” tha ai, në të njëjtën ditë kur presidenti rus Putin u takua me homologun e tij kinez Xi Jinping në Kremlin.

“Këto janë dy vende që nuk kanë të njëjtin rrjet miqsh dhe partnerësh dhe një nga arsyet pse po e shihni atë marrëdhënie shtrënguese midis Kinës dhe Rusisë është sepse ata e kuptojnë se nuk kanë themel të fortë të mbështetjes ndërkombëtare për atë që po përpiqen të bëjnë”, vijoi ai.

Kirby u tha gjithashtu gazetarëve se Kina ishte ende duke konsideruar ofrimin e ndihmës vdekjeprurëse për Rusinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: