Shtëpia e Bardhë ka  njoftuar rregulla të reja për udhëtarët e huaj në SHBA, pasi kufizimet e fluturimeve hiqen për herë të parë që nga fillimi i pandemisë në 2020.

Plani për të rihapur kufirin amerikan muajin e ardhshëm për fluturimet e huaja përfshin një kërkesë që pothuajse të gjithë vizitorët e huaj të vaksinohen kundër Covid-19.

Ndalimi i udhëtimit në SHBA është rritur duke përfshirë dhjetëra vende, duke përfshirë Britaninë e Madhe, pjesën më të madhe të Evropës, Kinën dhe Indinë.

Industria e udhëtimeve ka kërkuar që presidenti amerikan Joe Biden të heqë ndalimin.

I vendosur fillimisht nga Donald Trump, ndalimi i fluturimeve nga shumica e vendeve të huaja u zgjat kur Biden mori pushtetin në janar 2021.

Rregulli ndalon shumicën e vizitorëve nga Brazili, Kina, Afrika e Jugut, Britania e Madhe, 26 vendet e Shengenit në Evropë, Irlanda, India dhe Irani.

Deklarata e nënshkruar nga Biden të hënën thotë se linjave ajrore do t’u kërkohet të kontrollojnë statusin e vaksinimit të udhëtarëve përpara se të hipin në avionë.

“Është në interesin e Shteteve të Bashkuara që të largohen nga kufizimet ”, thuhet në deklaratën e zotit Biden.

Linjat ajrore duhet të konfirmojnë se dëshmia e vaksinimit vjen nga një “burim zyrtar” dhe është marrë të paktën dy javë më parë. Çdo vaksinë e miratuar nga rregullatorët shëndetësorë të SHBA do të pranohet.

Udhëtarët e pavaksinuar, përfshirë amerikanët, do të duhet të tregojnë një test negativ Covid të marrë brenda një dite pas nisjes.

Fëmijët nën moshën 18 vjeç do të përjashtohen nga kërkesa për vaksinim, por gjithsesi duhet të japin një test negativ të marrë brenda tre ditëve nga udhëtimi.

Kufizimet e reja hyjnë në fuqi më 8 nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb