Pretenca për ish-deputetin Mark Froku, i akuzuar për vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë, është shtyrë për në 16 mars.

Arsyeja e shtyrjes është bërë mungesa e e prokurores Anisa Qilimi. Në seancën e sotme gjyqësore në Gjykatën e Tiranës, prokurori tjetër Adriatik Cama deklaroi se nuk mund të japë konkluzionet pa konfirmimin e koleges.

Për të njëjtën akuzë, Prokuroria kërkoi me 21 shkurt sot dënimin me 16 vjet burg të Kristian Morina (Marinaj). Ai akuzohet si bashkëpunëtor i Mark Frrokut, në vrasjen e Aleksandër Kurtit në 1999 në Belgjikë.

Marinaj është shpallur në kërkim ndërkombëtar.

(e.f/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: