Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka reaguar për herë të parë pasi Këshilli për Çështjet e Përgjithshme të BE nuk ra dakord për të caktuar datën e Konferencës së Parë Ndërqeveritare prej vetos së Bullgarisë.

Varhelyi thotë se puna gjithsesi do të vijojë në Presidencën sllovene të BE e cila nis në korrik, për të përmbyllur edhe këtë çështje.

Ai pranon se në muajt e fundit u bë një përparim i dukshëm si tek Shqipëria dheMaqedonia e Veriut, por mbajtja e Konferencës së Parë Ndërqeveritare duhet të jetë çështje përparësie.

 

STATUSI NGA OLIVER VARHELYI

Kur bëhet fjalë për Shqipërinë & Maqedonia e Veriut, shumë terren u mbulua gjatë muajve të kaluar, me përparimin e dukshëm të arritur. Ne jemi në shtrirjen e fundit dhe do të vazhdojmë të punojmë me Presidencën sllovene të BE  për ta përmbyllur atë: ne duhet të hapim Konferencat e I-rë Ndërqeveritare me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut si një çështje përparësie.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb