Shumë sportistë në mbarë botën japin donacione për bamirësi, ose marrin pjesë në evente që nëpërmjet imazhit të tyre gjenerohen të ardhura për kauza humane.

Piloti britanik Leëis Hamilton, 7 herë kampion bote në Formula 1, është një person mjaft i ndjeshëm për çështjet jashtë këtij sporti. E përditshmja britanike “The Sun” e ka cilësuar pilotin e Mercedes si “Sportistin më Bujar në Mbretërinë e Bashkuar”.

Sipas të dhënave të publikuara nga “Charities Aid Foundation”, Hamilton ka dhuruar deri më tani 23 milionë euro (20 milionë stërlina) vetëm në muajt e fundit. Ai ka krijuar shpesh programe që synojnë të ndihmojnë të rinjtë me ngjyrë, madje duke i afruar në botën e automobilizmit.

Hamilton ka një pasuri që e kalon shumë e 300 milionë stërlinave, çka do të thotë që ai ka dhënë në bamirësi rreth 7% të të ardhurave. Në vendin e dytë të sportistëve me bujar në Mbretërinë e Bashkuar renditet Mohamed Salah.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb