Ajo është artistja italiane me më shumë çmime dhe e njohur në botë dhe një mit i gjallë i kinemasë. Sophia Loren mbush sot 85 vjeç dhe feston një karrierë shumë të gjatë në kinema, që nisi në Vitet 50 dhe që vazhdon ende.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri


Ajo sapo ka mbaruar xhirimet e filmit të djalit të saj Edoardo Ponti ‘Jeta përpara saj’.
Shumë suksese, 2 filma Oscar dhe 5 Golden Globe, një Kupë Dhelpre, një tjetër çmim Prix në Cannes, 10 çmime David dhe Donatello, Luanin e Arte dhe Ariun e Arte në karrierë.


Të paharrueshëm mbeten filmat me Vittorio De Sica apo filmi i famshëm ‘Coçarja” ku interpretimi i saj u vlerësuar me një çmim Oscar, i pari që i jepej një artisteje në një film jo në gjuhë angleze.


Një rol që e bëri të hyjë përfundimisht në Olimpin e yllit të Hollywoodit. Ajo punoi me Ettore Scola në ‘Një ditë e veçantë’, ‘Na ishte një herë’ e Francesco Rosi dhe në të famshmen ‘Buke, dashuri dhe… të Dino Risi, kapitulli i tretë i serive komike, së bashku me Vittoria De Sica.

Në listën e gjatë të filmave të realizuar prej saj nuk mungojnë bashkëpunimet me regjisorët dhe aktorët ndërkombëtarë, duke nisur me ‘Djalli në çorapet e shkurtra të kuqe’, një film i George Cukor në 1960, deri tek musical ‘Nine’ i Rob Marshall në 2009. Sofia Loren ka hyrë edhe në çmimet Guiness si artistja italiane më e vlerësuar në botë.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb