Komediani Will Smith është përjashtuar nga Oscars për 10 vjet për goditjen me shuplakë ndaj Chris Rock , por do të lejohet të mbajë çmimin e tij për aktorin më të mirë.

Duke pranuar dënimin e tij, Will Smith iu përgjigj vendimit të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit për ta ndaluar atë nga të gjitha ngjarjet e Oscars për 10 vjet si ndëshkim për goditjen me shuplakë që i dha Chris Rock.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Unë e pranoj dhe respektoj vendimin e Akademisë,” tha ylli i King Richard, 53 vjeç, në një deklaratë për Page Six.

Më herët, Akademia njoftoi se ata kishin marrë një vendim pas kryerjes së një shqyrtimi zyrtar të veprimeve të Smith gjatë Oscars 2022.

“Çmimet e 94-ta Oscar ishin menduar të ishin një festë e shumë individëve në komunitetin tonë që bënë punë të jashtëzakonshme vitin e kaluar; megjithatë, ato momente u lanë në hije nga sjellja e papranueshme dhe e dëmshme që pamë z. Smith të ekspozonte në skenë.

Gjatë transmetimit tonë televiziv, ne nuk e trajtuam siç duhet situatën në skenë. Për këtë na vjen keq. Kjo ishte një mundësi për ne që të jepnim një shembull për mysafirët tanë, shikuesit dhe familjen tonë të Akademisë në mbarë botën, dhe ne dështuam – të papërgatitur për situatën e paprecedentë.

Sot, Bordi i Guvernatorëve thirri një takim për të diskutuar se si t’i përgjigjet më mirë veprimeve të Will Smith në Oscar, përveç pranimit të dorëheqjes së tij. Bordi ka vendosur, për një periudhë 10 vjeçare nga 8 Prilli 2022, Z. Smith nuk do të lejohet të marrë pjesë në asnjë ngjarje apo program të Akademisë, personalisht ose virtualisht, duke përfshirë, por pa u kufizuar në Çmimet e Akademisë.

Ne duam të shprehim mirënjohjen tonë të thellë për z. Rock për ruajtjen e qetësisë së tij në rrethana të jashtëzakonshme. Ne duam gjithashtu të falënderojmë mikpritësit, të nominuarit, prezantuesit dhe fituesit për vendosmërinë dhe hirin e tyre gjatë transmetimit tonë televiziv”, deklaroi Akademia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: