Vdekja e dhjetëra fëmijëve në Gambia nga dëmtimet e veshkave mund të lidhet me shurupin e kontaminuar kundër kollës prodhuar nga një kompani indiane e barnave, tha të mërkurën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u tha gazetarëve se agjencia e OKB-së po kryente një hetim së bashku me rregullatorët indianë dhe prodhuesin e barnave, Maiden Pharmaceuticals Ltd, me bazë në Nju Delhi.

Maiden Pharma nuk pranoi të komentonte mbi alarmin, ndërsa telefonatat dhe mesazhet e Reuters drejtuar Kontrollorit të Përgjithshëm të Barnave të Indisë mbetën pa përgjigje. Ministria e Shëndetësisë e Gambias dhe Indisë gjithashtu nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

OBSH lëshoi gjithashtu një alarm për produktin mjekësor duke u kërkuar rregullatorëve të heqin mallrat e Maiden Pharma nga tregu.

Produktet mund të jenë shpërndarë diku tjetër përmes tregjeve informale, por deri më tani ishin identifikuar vetëm në Gambia, tha OBSH në alarmin e saj.

Alarmi mbulon katër produkte – Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Shurup, Makoff Baby Cough Shurup dhe Magrip N Cold Shurup.

Analiza laboratorike konfirmoi sasi të “papranueshme” të dietilen glikolit dhe etilen glikolit, të cilat mund të jenë toksike kur konsumohen, tha OBSH. Qeveria e Gambias tha muajin e kaluar se po hetonte gjithashtu vdekjet, pasi një rritje e rasteve të dëmtimit akut të veshkave tek fëmijët nën moshën pesë vjeç u zbulua në fund të korrikut.

Oficerët mjekësorë në Gambia ngritën alarmin në korrik, pasi disa fëmijë filluan të sëmuren me probleme me veshkat tre deri në pesë ditë pasi morën një shurup të tillë. Deri në gusht, 28 vetë kishin vdekur, por autoritetet shëndetësore thanë se numri do të rritet. Tani 66 janë të vdekur, tha OBSH të mërkurën.

Vdekjet kanë tronditur kombin e vogël të Afrikës Perëndimore, i cili tashmë po merret me emergjenca të shumta shëndetësore, përfshirë fruthin dhe malarian.

Maiden Pharmaceuticals prodhon barna në objektet e saj në Indi, të cilat më pas i shet brenda vendit, si dhe i eksporton në vendet e Azisë, Afrikës dhe Amerikës Latine, sipas faqes së saj të internetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb