Kur forcat gjermane hynë në Austri më 12 mars 1938, nuk ishte thjesht një shkrirje mes Austrisë dhe Gjermanisë naziste, por gjithashtu një veprim i rëndësishëm strategjik në përgatitje për Luftën e Dytë Botërore.

Shumë austriakë e kanë mirëpritur të ashtuquajturën antologji me entuziazëm gjerman, por shtypja filloi pothuajse menjëherë.

Në 1936 Gjermania naziste aneksoi Austrinë në Anschluss. Vendimi për bashkimin e Austrisë erdhi pasi forcat evropiane nuk iu përgjigjën shkeljes së Traktatit të Versajës dhe hyrjes së ushtrisë në Rhineland të çmilitarizuar në vitin 1936.

Më parë, aktivistët nazistë arritën të dëmtojnë sistemin politik në Austri, thotë historiani Oliver Rathkolb. “Austria ishte gati për t’u sulmuar”, theksoi ai.

Gjigandi jugor i Gjermanisë duhej të ofronte shumë mallra: rezerva të arta dhe të huaja, rezerva minerale hekuri dhe nafte, shumë makina të papunë dhe punëtorë të hapësirës ajrore dhe disa divizione luftarake.

Austriakët nuk panë ndonjë problem në mars të vitit 1938, përkundrazi, ata ishin të entuziazmuar. “Nuk ishte një festë, ishte histeria”, thotë Rathkolb.

Masa ishte në rrugë, pasi Hilter me konvojin e tij e kaloi kufirin në Vjenë, ku deklaroi zyrtarisht bashkimin. Kishte 250,000 njerëz në Heldenplac.

Masakra çifute filloi menjëherë. Antisemitizmi “ishte thellësisht i rrënjosur në shoqëri”, thotë Rathkolb.

Çifutët bashkëqytetarët e tyre u turpëruan publikisht. Ka pasur raste të burgjeve të detyruara për të pastruar furçën e dhëmbëve, tregon historiani Oliver Rathkolb, shkruan Index.hr.

Prona e tyre u grabit nga fqinjët dhe kolegët. Në javën e parë pas ankesave në burgjet austriake, tashmë ishin 70,000 të burgosur politikë.

Dëbimet e organizuara të hebrenjve filluan në vitin 1939. Rreth 130,000 arritën të iknin nga vendi, por 65,000 u bënë viktima naziste.

Komuniteti ndërkombëtar mbeti pasiv ndërsa Hitleri “hëngri” Austrinë. I vetmi vend që protestonte në Organizatën e atëhershme Botërore, Lidhja e Kombeve, ishte Meksika.
Qeveria austriake, e cila tani është shumë e drejtë, do të shënojë përvjetorin e bashkimit dhe do të jetë një tjetër mundësi për vendin që të përballet me një pjesë të errët të së kaluarës së saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: