“Kjo luftë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë, me çlirimin e saj”, deklaroi Presidenti Volodymyr Zelesnky në gusht. Sipas ekspertëve ushtarakë, pikërisht këtë synojnë të bëjnë gjeneralët e tij.

Ben Hodges, ish-komandanti i forcave amerikane në Europë, ka përshkruar atë që ai beson se është rruga e Ukrainës drejt fitores, duke kaluar nëpër qytetet Kherson dhe Mariupol dhe duke përfunduar ‘kur ushtari i fundit rus kalon urën Kerch nga Krimea’.

Dr. Mike Martin, një student vizitues i studimeve të luftës në King’s College, gjithashtu ngriti mundësinë e një sulmi të tretë me Ukrainën duke përdorur rezervat e saj për të ndarë vijën e frontit rus në dysh dhe duke e bërë të vështirë për Putinin të lëvizë përforcimet teksa ai dha mendimet e tij në Twitter.

Asgjë nuk është e garantuar në luftë dhe Putini me siguri do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e tij për të ndaluar Kievin – nga grumbullimi i rekrutëve në vijat e frontit e deri te përdorimi i mundshëm i një arme bërthamore.

Skenarët e mundshëm të vazhdimit të konfliktit kalojnë përmes territoreve të aneksuara me anë të referendumeve të Vladimit Putin të cilësuara “të rreme”, pasi në ato rajone qëndrojnë kërkesat e Rusisë dhe krenaria e Ukrainës.

Kherson

Ukraina filloi kundërsulmin e saj shumë të lavdëruar në rajonin e Khersonit në fillim të gushtit dhe ka bërë përparim gradual që atëherë megjithëse raportet kanë filluar të dalin për një përparim këtë javë.

Qëllimi, i shpallur nga Kievi, është të rimarrë qytetin e Khersonit nga kontrolli rus. Ai është i vetmi kapital rajonal i kapur nga Putini deri më tani gjatë luftës dhe zë një pozicion strategjik që përfshin lumin Dnipro ku derdhet në Gjirin Dniprovska dhe më tej në Detin e Zi.

Marrja e saj do të privonte Rusinë nga mbajtja e vetme e gishtit në bregun perëndimor të Dnipro-s, por do të përjashtonte çdo sulm në Odessa, do t’i jepte provë gënjeshtrës së referendumeve të rreme të Putinit dhe pretendimeve për aneksim, dhe do të hapte derën për një sulm.

Kharkiv/Donbass
Deri pak javë më parë, kjo vijë e frontit dukej rrënjësisht e ndryshme pasi Ukraina po qëndronte kundër sulmeve ruse me rreze të gjatë në veri në Kharkiv, ndërsa Rusia bëri përparime të mëdha në jug rreth Bakhmutit.

Por një kundërsulm i papritur ukrainas, i nisur pasi Rusia kishte zhvendosur disa nga njësitë e saj më të mira në jug për të ndihmuar në mbrojtjen e Khersonit ndryshoi gjithçka.

Një përparim në linjat ruse u shndërrua në një përparim të shpejtë dhe më pas në shkatërrim total të ushtrive të Putinit në rajonin e Kharkiv, duke kthyer rreth 3,000 milje katrorë nën kontrollin e Ukrainës në vetëm disa ditë luftimesh.

Nga atje, Ukraina mund të zgjedhë të sulmojë një nga kryeqytetet rajonale qytetet Donetsk dhe Luhansk, ose t’i anashkalojë ato dhe të shtyjë në jug drejt detit dhe qytetit të Mariupolit.

Krimea
“Krimea është çmimi. Fitorja do të jetë kur ushtari i fundit rus të ecë mbi atë urë të gjatë”, parashikon gjenerali Hodges duke folur për urën që Putin urdhëroi të ndërtohej përgjatë ngushticës së Kerchit, që lidh Krimenë me shtetin rus.

Ndryshe nga pjesa tjetër e Ukrainës, e cila është kryesisht e sheshtë dhe e hapur, gadishulli i Krimesë është i ndarë kryesisht nga kontinenti nga ajo që gjenerali Hertling e përshkruan si ‘kënetore’ – një seri ishujsh të vegjël me vetëm dy rrugë kryesore që forcat ukrainase mund t’i përdorin për ta sulmuar atë.

“Nëse zoti Putin është ende në pushtet, ai do ta shohë një sulm ndaj Krimesë si edhe më të diskutueshëm se sulmet në rajonet e tjera të Ukrainës”, shtoi ai. “Ne nuk e kemi parë ende Rusinë të përdorë flotën e saj të bombarduesve strategjikë, nuk i kemi parë ende ata të përdorin forcat e tyre detare në ekstremin që munden.

Hodges beson se sapo artileria ukrainase, veçanërisht sistemet shkatërruese HIMARS të hyjnë brenda rrezes së bazave ruse në Krime, ato do të bëhen ‘të paqëndrueshme’ dhe Putini do të ketë ‘një zgjedhje’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: