Të 20 gjeneratorët me naftë në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia janë aktivizuar si “vija e fundit e mbrojtjes”, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Zona në juglindje të Ukrainës ishte shkëputur nga rrjeti elektrik pas një breshërie sulmesh në të gjithë Ukrainën.

Tani, IAEA ka thënë se të 20 gjeneratorët e emergjencës me naftë janë aktivizuar dhe energjia thelbësore e termocentralit tani po sigurohet nga tetë prej tyre, ndërsa pjesa tjetër tani në gjendje gatishmërie.

Ai tha në një deklaratë se kjo është “hera e parë që vendi ka humbur të gjithë fuqinë që nga 23 nëntori 2022” dhe pas raporteve të sulmeve me raketa në të gjithë Ukrainën gjatë natës.

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së që gjithashtu ka ndihmuar se gjeneratorët me naftë ishin “vija e fundit e mbrojtjes”.

“Sidoqoftë, përsëri termocentrali bërthamor Zaporizhzhia po funksionon me gjeneratorë emergjentë – linja e fundit e mbrojtjes. Kjo është hera e gjashtë, më lejoni ta them përsëri, hera e gjashtë, që ZNPP ka humbur të gjithë energjinë jashtë vendit dhe i është dashur të operojë në këtë mënyrë emergjente”, tha drejtori i përgjithshëm i organizatës.

“Më lejoni t’ju kujtoj – ky është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë. Çfarë po bëjmë ne? Si mund të ulemi këtu në këtë dhomë këtë mëngjes dhe të lejojmë që kjo të ndodhë? Kjo nuk mund të vazhdojë”.

“Jam i habitur nga vetëkënaqësia, çfarë po bëjmë për të parandaluar që kjo të ndodhë? Ne jemi IAEA, ne duhet të kujdesemi për sigurinë bërthamore”.

“Çdo herë po hedhim një zar. Dhe nëse lejojmë që kjo të vazhdojë herë pas here, atëherë një ditë fati ynë do të na mbarojë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb