Sipas një sondazhi të fundit, në të cilin AgroWeb.org u bazua, të përfundoni ditën tuaj me leximin e një libri, duket se ka përfitime të mahnitshme ju.

Rezultatet treguan se pavarësisht nëse lexoni apo jo çdo natë, leximi ju relakson, ul stresin, nxit dhe përmirëson cilësinë e gjumit dhe rrit përqëndrimin.

Pra, nuk është befasi që ky ritual i natës, të ndikojë gjithashtu në mënyrë indirekte edhe në aspekte të tjera të rëndësishme të jetës.

Këtu mund të përfshijmë suksesin profesional, shëndetin fizik dhe këndvështrimin për jetën.

AgroWeb.org ju njeh më poshtë me zbulimet interesante të këtij sondazhi.

Lexuesit fitojnë më tepër para
Të anketuarit e këtij sondazhi të cilët lexojnë para se të flenë, duket se kanë më tepër sukses në aspektin professional dhe rrjedhimisht më tepër të ardhua financiare, se ata që nuk lexojnë.

Lexuesit ushqehen më shëndetshëm
Përtej parave, njerëzit që lexojnë para gjumit janë më të prirur për tu ushqyer shëndetshëm dhe për të bërë zgjedhje më të mira në jetë.

Një arsye më tepër për të nisur leximin para se të flini.

Lexuesit kanë një këndvështrim më pozitiv për jetën
Kur të anketuarit u pyetën nëse ata besojnë se “japin maksimumin nga vetja”, rezultoi se lexuesit e natës kishin një këndvështrim më pozitiv për jetën.

Po nëse nuk ju ka pëlqyer kurrë të lexoni para se të flini? A do të thotë kjo se jeni i trishtuar dhe i pasuksesshëm? Sigurisht që jo.

Ju mund të shpenzoni disa minuta në mëngjes për të lexuar një libër kur pini filxhanin e kafesë.

Por mund ta bëni këtë edhe kur jeni ulur në një kafene gjatë pushimit të drekës.

Në fund një gjë është e sigurt, nëse keni probleme me gjumin dhe nuk keni provuar të lexoni diçka për të qetësuar mendjen tuaj, mund të jetë koha ta provoni.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: