Gjithmonë ka qenë e ditur se qumështi i gjirit është shumë i dobishëm për forcimin e imunitetit të foshnjave, ai ndihmon gjithashtu për të luftuar infeksionet e veshit, viruset e stomakut dhe astmës. Megjithatë, shumë pak është i njohur për efektet e tij mbi inteligjencën.

Studimet e reja konfirmojnë se foshnjat e ushqyera me gji janë më inteligjente, shkruan “shëndeti”.

Nëse ushqeni fëmijët me gji, ata do të tregojnë më shumë sukses në lexim, shkrim dhe matematikë. Qumështi i nënës ndikon në zhvillimin kognitiv, si dhe ka përfitime të mëdha në zhvillimin e trurit të fëmijëve.

Hulumtuesit në Australi analizuan rezultatet në një shkollë të caktuar në 1038 djem dhe vajza. Ata e konsiderojnë klasë sociale, nivelin e arsimimit të nënës, dhe kohën që nënat mund të kalojnë duke lexuar për fëmijët e tyre.

Studimi gjeti se fëmijët të cilët ishin ushqyer me gji nga nënat e tyre për të paktën gjashtë muaj, ishin nëntë për qind më të mirë në matematikë, drejtshkrim dhe lexim se ata që janë ushqyer me qumësht artificial.

Nënat e reja thonë se ushqimi me gji ul mundësitë e fëmijës të jetë i shqetësuar, por edhe zvogëlon shanset për kancer në gji për ato. Qumështi i gjirit mund të ndihmojë gjithashtu në procesin e humbjes së peshës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb