Avionë më efikasë dhe më pak ndotës me pasagjerë të vendosur në trup që menaxhojnë më mirë karburantin, janë disa nga idetë e avionëve të gjeneratave të ardhshme, shkruan focus.it.

Por ka edhe ide, disa në një fazë të avancuar zhvillimi, të cilat propozojnë ndryshime pak a shumë të thella të kësaj skeme klasike, me synimin për të përfituar avantazhe aerodinamike, konsum më të ulët të karburantit dhe diapazon më të lartë.

Aeroplanët më kurioz është ndoshta ai i “Flying V” i cili lindi nga një ide e gati dhjetë viteve më parë e formuluar nga Justus Benad, në atë kohë student i Universitetit Teknik të Berlinit.

Benadi kishte konceptuar një avion pa trup, me krahë të mëdhenj, shumë të theksuar në formë V, në të cilat do të futeshin pasagjerët. Koncepti tregoi menjëherë potencial interesant dhe u zhvillua në një prototip nga Universiteti holandez i Delft.

“Flying V”, u lind për të krijuar një avion të ngjashëm në kapacitet me Airbus A350, me 314 pasagjerë dhe gjerësinë e krahut prej 65 metrash”, shpjegon krijuesi i tij.

Fluturimet e para testuese të vitit 2014 rezultuan shumë premtuese, deri në atë pikë sa Fakulteti i Inxhinierisë së Hapësirës Ajrore i Universitetit të Delft vendosi të nisë një projekt për zhvillimin e fluturimit V, besuar Roelof Vos, profesor i motorëve dhe performancës së fluturimit.

Lindi një version i rishikuar që besohet se redukton konsumin e karburantit me 20% në krahasim me një avion tradicional. Në tetor 2020, një model me shkallë, 3 m i gjatë dhe 22,5 kg i rëndë, përfundoi me sukses fluturimin e tij të parë.

Dizajnerët parashikojnë dy versione, një me karburant tradicional dhe një me hidrogjen, të cilat do të kishin një gamë 35% më të ulët, por do të kishin totalisht zero emisione.

Ndërkohë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NASA dhe Boeing po punojnë për një tjetër projekt avioni pasagjerësh, i përcaktuar si një krah rrjetë transonik. Në pamje, avioni është i ngjashëm me një Boeing 737 klasik, por krahu i tij i gjerë është shumë më i ngushtë se një avion tradicional dhe mbështetet nga dy kllapa të ngjitura në pjesën e poshtme të trupit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: