Novelistja e cila shkroi një libër të njohur të vitit 2011, “Si të vrasësh burrin”, është dënuar për vrasjen e burrit të saj nga një juri në Portland.

Juria e përbërë nga shtatë gra dhe pesë burra e shpalli fajtore 71-vjeçaren Nancy Crampton Brophy të mërkurën për vrasjen e shkallës së dytë në vdekjen e kuzhinierit Daniel Brophy, sipas mediave lokale të lajmeve të pranishme në gjyq.

Akuza parashikon një dënim me burgim të përjetshëm.

Crampton Brophy, i pranishëm në sallën e gjyqit të Qarkut Multnomah, nuk reagoi shumë në momentin që u shpall vendimi i gjykatës.

Avokatja Lisa Maxfield tha se ekipi i mbrojtjes ka në plan të apelojë vendimin, ndërsa data e mbajtjes së gjyqit për dënimin është caktuar 13 qershori.

Daniel Brophy, 63 vjeç, u vra më 2 qershor 2018, teksa po përgatitej për punë në Institutin Kulinar Oregon në Portland jugperëndimor. Policia nuk e gjeti kurrë armën e përdorur për të vrarë Brophy. Gjykatësi i qarkut Christopher Ramras përfundimisht përjashtoi librin “Si të vrasësh burrin tënd” nga gjyqi, duke vënë në dukje se ajo u botua në vitin 2011.

Në hapje të librit Crampton Brophy shkruante: “Si një shkrimtare, unë e kaloj kohën duke menduar në lidhje me vrasje, e edhe për procedurat e policisë njëkohësisht. Në fund të fundit, nëse supozohet se vrasja do të më çlirojë mua, unë nuk dua të kaloj kohë në burg. Dhe më lejoni ta bëj të qartë, nuk më pëlqejnë tutat sportive, dhe nuk mendoj se më përshtatet fare ngjyra portokalli”

Prokurorët u thanë juristëve se Crampton Brophy, e cila ka mbetur në paraburgim që nga arrestimi i saj në shtator 2018, ishte i motivuar nga problemet me paratë dhe një policë sigurimi të jetës.

Crampton Brophy tha se ajo nuk kishte asnjë arsye për të vrarë burrin e saj dhe se problemet e tyre financiare ishin zgjidhur kryesisht duke arkëtuar një pjesë të planit të kursimeve të pensionit të Brophy.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: