SIRI

Policia siriane e mbështetur nga SHBA ka filluar tërheqjen e luftëtarëve të saj nga dy qytete afër kufirit të Turqisë, pjesë e një marrëveshje për një zonë të ashtuquajtur të sigurt në verilindje të Sirisë që përfshin SHBA dhe Turqinë, tha administrata rajonale e udhëhequr nga kurdët në veri të Sirisë të martën, shkruan AP.

Turqia po bën presion për një zonë të sigurt, duke vrapuar në lindje të lumit Eufrat drejt kufirit Irakian, për të shtyrë policië kurdë aleate të SHBA-së larg kufirit të saj. Turqia dëshiron të kontrollojë – në koordinim me ShBA – një zonë të thellë 19-25 milje brenda Sirisë të shkatërruar nga lufta civile.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: