SIRI

Të paktën një milionë persona, civilë por edhe ushtarakë, kanë arritur t’i largohen një zonë të kontrolluar nga xhihadistët në jug të Sirisë. Sipas burimeve në terren, dhjetra kamionë janë larguar nga vendi i personave të kontrolluar nga xhihadistët në Baghuz, në lumin oriental të Eufrate.

Siri
Siri

Mediat e huaja bëjnë me dije se personat e larguar qëndronin prej kohësh nën kërcënimin e xhihadistëve. Shpëtimi i tyre u bë i mundur falë mundjes së një pjesë të madhe të komandove të ISIS në zonë. Zona kontrollohej pre kohësh nga ISIS.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb