Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht “pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk”, sipas agjencisë shtetërore siriane të lajmeve SANA të mërkurën.

“Në një shprehje të vullnetit të përbashkët dhe dëshirës për të vendosur marrëdhënie në të gjithë sektorët, Republika Arabe Siriane ka vendosur të njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Republikës Popullore të Luhanskut [LPR] dhe Republikës Popullore të Donetskut [DPR],” raportoi SANA, duke cituar një burim zyrtar në ministrinë e jashtme të Sirisë.

“Do të vendoset komunikimi me të dy vendet për të rënë dakord për një kornizë për forcimin e marrëdhënieve midis vendeve tona, duke përfshirë fillimin e marrëdhënieve diplomatike bazuar në rregullat e vendosura (diplomatike),” shtoi burimi i Ministrisë së Jashtme, sipas SANA.

Kjo e bën Sirinë të vetmin vend tjetër përveç Rusisë, që ka njohur zyrtarisht pavarësinë e rajoneve separatiste.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: