Të dielën u mbajt në Kaliforni ceremonia e ndarjes së çmimeve, American Music Awards, ku nga votat e fansave janë zgjedhur artistët më të mirë të këtij viti.


Ka qenë Bruno Mars ylli që ka shkëlqyer më shumë në American Music Awards 2017.

Këngëtari ka fituar plot 7 çmime, edhe pse nuk ishte prezent në Microsoft Theater të Los Angeles për ti tërhequr personalisht trofetë.

Pas tij është renditur Keith Urban me tre statuja. Të ftuar të shumtë kanë marrë pjesë në eventin amerikan të muzikës.

2017 ka qenë një vit i artë për Mars, që ka arritur të rrëmbejë të gjitha kategoritë më të rëndësishme, si artisti i vitit, artisti më i mirë mashkull në sesionin pop dhe R&B, albumi më i mirë pop dhe R&B (“24K Magic”), kënga më e mirë R&B dhe video më e mirë ( me këngën “That’s What I Like”).

Në skenë kanë performuar yje, si Christina Aguilera, Kelly Clarkson, Pink e Selena Gomez.

Ja lista e çmimeve
Artisti i vitit – Bruno Mars

Artisti i ri – Niall Horan

Bashkëpunimi më i mirë – Luis Fonsi & Daddy Yankee – “Despacito”

Artistja më e pëlqyer pop/rock – Lady Gaga

Dyshja ose grupi më i pëlqyer pop/rock – Imagine Dragons

Albumi më i pëlqyer pop/rock – Bruno Mars – “24K Magic”

Turneu i vitit – Coldplay

Videoklipi – Bruno Mars – “That’s What I Like”

Artisti më i pëlqyer pop/rock – Bruno Mars

Kënga më e pëlqyer pop/rock – “Despacito” Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber

Artisti më i pëlqyer ‘country’ – Keith Urban

Artistja më e pëlqyer ‘country’ – Carrie Underwood

Dyshja ose grupi më i pëlqyer ‘country’ – Little Big Town

Artisti më i pëlqyer rep/hip-hop – Drake

Albumi më i pëlqyer rep/hip-hop – Kendrick Lamar – “DAMN”

Kënga më e pëlqyer rep/hip-hop – DJ Khaled – “I’m The One” (Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper & Lil Wayne)

Artisti më i pëlqyer soul/R&B – Bruno Mars

Albumi më i pëlqyer ‘country’ – Keith Urban – “Ripcord”

Kënga më e pëlqyer ‘country’ – Keith Urban – “Blue Ain’t Your Color”

Artistja më e pëlqyer soul/R&B – Beyonce

Albumi më i pëlqyer soul/R&B – Bruno Mars – “24K Magic”

Kënga më e pëlqyer soul/R&B – Bruno Mars – “That’s What I Like”

Artisti më i pëlqyer Alternative Rock – Linkin Park

Artisti më i pëlqyer i muzikës së lehtë – Shawn Mendes

Artisti më i pëlqyer latin – Shakira

Artisti më i pëlqyer i muzikës moderne frymëzuese – Lauren Daigle

Artisti më i pëlqyer i muzikës dance-elektronike (EDM) – The Chainsmokers

Kolona më e mirë zanore – Moana

Çmimi për arritje jetësore – Diana Ross
(da.xha/BalkanWeb)