Liverpool mund të cilësohet që tani çerekfinalistja e parë e “Champions League”. Të besuarit e Jurgen Klopp kanë ‘masakruar’ në “Dragao” skuadrën e Porto-s të duke e mundur me shifrat e thella 0-5.


“Manita” nisi të realizohej që në minutën e 25-t kur Mane dërgoi për herë të parë topin në rrjetë. Me të kaluar 4-r minuta ishte i përhershmi Mohamed Salah që dyfishoi shifrat, duke realizuar një gol tepër të rëndësishëm për ekipin.

Në minutën e 53-t Mane do të ‘vriste’ shpresat e vendasve duke realizuar golin e tretë për Liverpool dhe të dytin personal. Në të 69-n ishte radha e Firminho-s ndërsa pak para fundit Mane do të kompletonte ‘tripletën’ e tij.

Një rezultat që nuk lë dyshime për surpriza në ndeshjen e dytë. Kloop mund të mendojë i qetë për “Premier League”.

Komenti i ndeshjes

85′ Mane shënon golin e pestë të Liverpool dhe të tretin personal

70-Firminho është futbollisti i radhës që shënon për Liverpool duke hipotekuar në një farë mënyre kualifikimin për fazën tjetër

53′ Mane realizon golin e dytë personal dhe të tretin për Liverpool

46’ Nis pjesa e dytë

45+1′ Përfundon pjesa e parë

29′ Pas 4 minutash ka realizuar edhe Salah. Egjpitiani ruan ritmin e golave edhe në “Champions”

26′ Sedio Mane kalon Liverpool në avantazh pas asistit të Winjaldum

1′ Nis ndeshja në “Do Dragao”

Formacionet zyrtare

liverpol

Lojtarët që mungojnë

Porto

Aboubakar V
Ezeh C
Fabiano
Felipe
Pereira D

Liverpool

Bogdan A.
Can E.
Clyne N.

(e.k/BalkanWeb)