TIRANE-Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka vendosur të japë 20 mijë dollarë ndihma ekonomike për familjet e përmbytura disa ditë më parë në Maqedoni, ku gjetën vdekjen dhjetëra persona, mes tyre edhe shqiptarë.

Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra, ka thënë se kreu i KMSH-së, Skënder Bruçaj do të shkojë vetë në Maqedoni për të dorëzuar ndihmat ekonomike në vlerë monetare për familjet e dëmtuara. “Jemi solidarizuar me familjet e viktimave në fatkeqësinë e Shkupit”, tha Gurra.

Nga permbytjet e gushtit te ketij viti ne Maqedoni gjeten vdekjen 25 persona, shumica shqiptare. Lagje te tera u mbyten nga uji dhe balta qe solli me rrembim me lumi Vardar.

(d.b/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: