SERBI– Patriarku serb vijon me deklaratat e tij politike.

Gjatë një interviste për Tv Hram, patriarku i Kishës serbe tha se “Kisha Serbe e filloi historinë e saj në atë zonë, ku Patriarkana e Pejës është vendbanimi i patriarkëve serbë dhe Kishës serbe”.

Patriarku Irinej tha se nuk mund ta imagjinojë Serbinë pa Kosovën.

“Nuk mund ta imagjinoj Serbinë pa Kosovën dhe Serbinë pa Deçanin, pa Patriarkanën e Pejës, Graçanicën dhe vende të tjera të shenjta”- ka shtuar ai.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: