Paniku shpërtheu mes pasagjerëve pasi avioni në të cilin udhëtonin rrëshqiti jashtë pistës në aeroportin turk dhe u përplas në anën e një shkëmbi me pamje nga deti, shkruan BBC._99589769_044030535

132137400-4b818101-a3fa-461e-8a94-b6e6a5bc83db

132137342-4ce06596-f4bd-438c-804a-0e243acb89d4

132137340-83a36b53-8977-43e5-ac0a-8def5b22915f

132137380-06198d43-ef7b-44bb-94ba-5ed98edc14a1

132137407-e7cc21b8-ec97-4109-90d2-4ea1dc4623ba

132137382-d2a5e4d9-227a-4bcd-b1c0-5c9a89121511

132137414-a876babd-7782-4b68-987d-d2d1d8278f1a

132137374-2a948a7c-5c5f-43d5-a803-a44feec7196a
Avioni Boeing 737-800 i linjës ajrore ‘Pegasus’ me 162 pasagjerë dhe 6 pjestarë të ekuipazhit kishte fluturuar nga Ankaraja dhe sapo ishte ulur në Trabzon në bregun e Detit të Zi nw momentin e aksidentit.
Guvernatori i provincës Yucel Yavuz tha se të gjithë personat në bordin e avionit ishin evakuuar ndërsa nuk raportohet për të lënduar.

Zyrtarët turq thanë se shkaku i aksidentit po hetohet ndërsa agjensia shtetërorë e lajmeve ‘Anadolu’ tha se rrëshqitja e avionit shkaktoi panik të madh në bordin e avionit.

Aeroporti i Tranzonit u mbyll për disa orë gjatë hetimeve nga ana e autoriteteve.
(a.k/BalkanWeb)