“Në orët e ardhshme, avioni i fundit C-130 do të niset nga aeroporti i Kabulit me ambasadorin (Afganistani i NATO-s Stefano Pontecorvo) dhe konsullin (italian) Tomaso Claudi, si dhe të gjithë ushtarakët dhe ata kanë ndihmuar në operacionet e evakuimit ditët e fundit.

Ishte kjo deklarata e  ministrit të Jashtëm italian në një konferencë shtypi në Romë me homologun e tij rus Sergei Lavrov.

“Ne jemi në orët e fundit të evakuimit. Në aeroplan ju jeni gjithashtu ata që keni bërë të mundur të largoni brenda pak ditësh rreth 4,900 afganë dhe të gjithë italianët “, nënvizoi di Maio.

Avionët ushtarakë italianë kanë evakuuar gjithsej të paktën 4,800 afganë që nga dje, duke përfshirë të paktën 1,100 fëmijë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb