Kryeministri Boris Johnson është shprehur se  ka 311 shtetas që po presin në Afganistan për evakuim në MB.

Sipas BCC Johnson u zotua të bëjë “absolutisht gjithçka që mundemi për të siguruar që ata njerëz të marrin kalimin e sigurt që ata meritojnë”.

Gazetarët kanë kritikuar gjithashtu performancën e Sekretarit të Jashtëm Dominic Raab, duke i thënë Johnson se “ai duhej të ishte shkarkuar javë më parë”.

Raab është kritikuar gjerësisht për zgjedhjen për të qëndruar me pushime ndërsa qeveria afgane u rrëzua.

 

(BalkanaWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb