BBC ka raportuar për situatën në Zaporizhzhia, ku Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar të dyja njëra-tjetrën për granatimet e zonës bërthamore të qytetit.

Tani një zyrtar i mbikëqyrësit bërthamor ukrainas tregon se pse Rusia mund të dëshirojë të përqendrojë përpjekjet e saj në këtë zonë.

Yevhenii Tsymbaliuk, ambasadori i Ukrainës në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), thotë se forcat ruse duan të shkaktojnë ndërprerje të energjisë elektrike në Ukrainën jugore duke bombarduar kompleksin bërthamor të Zaporizhzhia. Ai gjithashtu bën thirrje për një mision ndërkombëtar në fabrikë këtë muaj.

“Ne do të përdorim të gjitha kanalet e mundshme të diplomacisë për të sjellë IAEA dhe OKB më afër kryerjes së këtij misioni,” u thotë Tsymbaliuk gazetarëve në Vjenë, duke këmbëngulur se vizita duhet të ndodhë “jo më vonë se fundi i këtij muaji”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb