Hungaria është dënuar të luajë dy ndeshje me dyer të mbyllura nga FIFA pas racizmit ndaj lojtarëve anglezë në kualifikueset e Kupës së Botës në Budapest më 2 shtator.

Federata Hungareze e Futbollit gjithashtu është gjobitur me 158,400 £ (200,000 Franga Zvicerane).

“FIFA mban një qëndrim të qartë zero të tolerancës kundër sjelljeve të tilla të neveritshme në futboll,” lexohet në deklaratën e FIFA -s.

Hahah

Trupi drejtues shtoi se ai mbeti “i vendosur në refuzimin e çdo forme racizmi dhe dhune, si dhe çdo formë tjetër diskriminimi ose abuzimi”.

Në qershor, UEFA gjobiti federatën hungareze 85,500 paund dhe urdhëroi mbylljen e stadiumit me tre ndeshje, ndeshja e fundit u pezullua, për sjellje diskriminuese nga mbështetësit e tyre gjatë Euro 2020. Ky sanksion nuk zbatohej për vizitën e Anglisë pasi kualifikuesi i Kupës së Botës ishte një lojë e FIFA -s sesa të ishte nën kontrollin e UEFA -s, i cili nuk kërkoi transferimin e dënimit. FIFA tha se vendosi sanksionet “pasi analizoi dhe mori në konsideratë të gjitha rrethanat e çështjes, veçanërisht seriozitetin e incidenteve (fjalë dhe veprime raciste, hedhje objektesh, ndezje fishekzjarresh, bllokim shkallësh)”.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: