Brenda afatit të 31 majit nuk ka asnjë marrëveshje për Reformën Zgjedhore teksa mbeldhjet do të vijojnë përtej afatit. Pas 4 orësh mbledhje palët kanë thyer afatin e dakordësuar dhe nuk kanë rënë dakord për asnjë nga çështjet. Por Këshilli Politik do të vijojë mbledhjet pas 31 majit ku e radhës do të jetë nesër.

Burime për ‘BalkanWeb’ thanë se bisedimet në Këshillin Politik janë bllokuar tek çështja e administrimit zgjedhor. Mësohet se Partia Socialiste nuk pranon variantin e kompromisit të ofruar në tryezë për të depolitizuar administratën zgjedhore, duke mos u tërhequr nga varianti i saj i parë. Kjo është arsyeja përse në mbledhjen e Këshillit Politik ka shkuar edhe një përfaqësues i ambasadës së SHBA, e cila, siç citojnë burime të mirëinformuara, mbështet variantin e kompromisit.

Referuar burimeve në variantin e mbështetur nga PS, komisionet zgjedhore nuk janë më të përbëra nga përfaqësues të partive politike. Por në kushtet kur mungojnë shumë garanci për stnadardet e zgjedhjeve, duke nisur qe nga identifikimi biometrik, votimi dhe nunërimi elektronik në të gjithë vendin, opozita ka shtuar një garanci më shumë. Partitë politike të kenë përfaqësi të barabartë në komisionet e depolitizuara me statusin e vëshguesit, pa të drejtë vendimarrje. Opozita propozon që aplikimi i kësaj formule të re të jetë i lidhur me futjen e teknologjisë në zgjedhje.Për partnerët ky është një propozim i mirë kompromisi dhe e kanë mbështetur atë, por PS po refuzon ta pranojë.

Refuzimi i PS për të pranuar një variant të dakortësuar nga të gjithë, që nuk cënon thelbin e depolitizimit të komisioneve, ka çuar në ndërhyrjen e ambasadës së SHBA. Burimet bëjnë të ditur se PD është e gatshme të çojë diskutimet për reformën zgjedhore përtej 31 majit, me shpresën se në kohën shtesë PS do të bindet të zhbllokojë procesin, duke çuar përpara reformën zgjedhore dhe përmbylljen pa vonesa të tjera.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb