Ukraina ka publikuar emrat dhe adresat e 620 oficerëve të FSB-së në një shkelje të dukshme të të dhënave të agjencisë ruse të sigurisë. Drejtoria ukrainase e inteligjencës pretendoi se lista zbuloi të dhënat personale të agjentëve të përfshirë në “veprimtari kriminale” në të gjithë Evropën.

Përveç emrave dhe adresave, lista përfshin gjithashtu modelet dhe targat e makinave të agjentëve, numrat e telefonit celular dhe datat dhe vendet e lindjes. Të gjithë ata në listë ishin të regjistruar si banues në Lubyanka, selia e shërbimit në Moskë. FSB është shërbimi i brendshëm i sigurisë ruse, i ngjashëm me MI5. Megjithatë, detyra e tij përfshin gjithashtu vendet e ish-Bashkimit Sovjetik, duke përfshirë Ukrainën .

Nëse është autentike, publikimi do të përbënte një shkelje të madhe të të dhënave në agjencinë e spiunazhit, drejtor i së cilës Presidenti Putin ishte nga viti 1998 deri në vitin 1999.

Nuk është hera e parë që siguria e FSB-së rrezikohet gjatë javëve të fundit. Këtë muaj forcat e inteligjencës ukrainase ishin në gjendje të përgjonin një telefonatë mes dy agjentëve, duke diskutuar vdekjen e një gjenerali rus. Në vend që të përdornin kanalin e sigurt të komunikimit të shërbimit, Era, i cili u prezantua me shumë bujë vitin e kaluar, ata po flisnin duke përdorur karta SIM normale.

Mendohet se FSB-ja, e cila ishte përgjegjëse për mbledhjen e inteligjencës në Ukrainë në fillim të luftës, po fajësohet për dështimet e pushtimit. Dy javë më parë Sergey Beseda, kreu i degës së inteligjencës së jashtme të FSB-së, u arrestua me Anatoly Bolyukh, zëvendësin e tij. Shtëpitë e dhjetëra oficerëve të tjerë u bastisën gjithashtu. Andrei Soldatov, një ekspert për spiunazhin rus, tha se raportet përfundimtare të prodhuara nga FSB për Ukrainën në prag të pushtimit ishin “thjesht jo të sakta, gjë që është një pjesë e arsyes pse gjërat kanë shkuar kaq keq për Rusinë”. .

Vlerësimet e tyre për mbështetjen popullore në mesin e ukrainasve për një pushtim rus dhe shkallën në të cilën vendi do të rezistonte ishin “tmerrësisht të gabuar”, tha ai.

Megjithatë, ai shtoi: “Problemi është se është shumë e rrezikshme që eprorët t’i thonë Putinit atë që ai nuk dëshiron të dëgjojë, kështu që ata përshtatin informacionin e tyre. Rrobaqepësia ndodh ndoshta diku midis gradës së kolonelit dhe gjeneralit në FSB. Nuk mund të përjashtojmë faktin që inteligjenca që ata mblodhën në terren ishte në fakt shumë e mirë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb