Viktimat e abuzimit seksual në Kishën Katolike Franceze kanë kërkuar veprime pas publikimit të një hetimi të ri dënues.

Që nga viti 1950, klerikët në organizatë kanë abuzuar seksualisht me rreth 216,000 fëmijë, sipas raportit,  kryesisht djem. Të abuzuarit po kërkojnë kompensim pas zbulimeve. François Devaux, i cili themeloi shoqatën e ish -viktimave La Parole Libérée (Fjala e liruar), tha se kishte pasur një “tradhti ndaj besimit, tradhti ndaj moralit, tradhti ndaj fëmijëve”. Ai bëri thirrje për kompensim për viktimat.

“Ju duhet të paguani për të gjitha këto krime,” tha ai dy herë në skenë në një ngjarje të lansimit të raportit.

Kisha Franceze ka njoftuar më parë një plan për “kontribute financiare” për viktimat, duke filluar vitin e ardhshëm. Një grup shoqatash të viktimave thanë se ata prisnin përgjigje të qarta dhe konkrete nga Kisha në dritën e hetimit.

Sipas raportit kishte të paktën 2,900-3,200 abuzues. Ai tha se numri i fëmijëve të abuzuar në Francë mund të rritet në 330,000, kur merren parasysh abuzimet e kryera nga anëtarët laikë të Kishës, si mësuesit në shkollat ​​katolike, dhe gjithashtu bëri thirrje që viktimat të kompensohen.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: