Autoritetet austriake kanë arrestuar një zyrtare nga një institut votimi i dyshuar për shkatërrimin e provave, duke shënuar kështu arrestimin e parë nga hetimi për korrupsion që çoi në dorëheqjen e Sebastian Kurz si kancelar.

“Ajo po mbahet nga prokurorët e akuzuar për korrupsion që përfshin ish -kancelarin Sebastian Kurz, ” raportoi Der Standard.

Punonjësja akuzohet se “ka fshirë hard diskun e kompjuterit të tij” para hetimeve të autoriteteve javën e kaluar.
Agjencia austriake e lajmeve APA konfirmoi arrestimin, duke cituar informacione nga avokatët.

Të mërkurën e kaluar, zyra e prokurorit kreu bastisje si pjesë e një hetimi të bazuar në dyshimet për përvetësim të fondeve publike gjatë periudhës 2016-2018 nga persona të afërt me kancelarin Sebastian Kurz. Qëllimi ishte financimi i sondazheve të rreme dhe mbulimi pozitiv i Sebastian Kurz në mediat e një grupi të madh shtypi.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: