Disa vullnetarë të Eurovizionit kanë raportuar se janë ngacmuar nga artistët e disa delegacioneve me rastin e festës inauguruese të dielën në mbrëmje në Reggia di Venaria.

Akuzat për ngacmime në bisedat e vajzave të reja, u mohuan nga Bashkia e Venarias. Me sa duket nuk është bërë asnjë denoncim në polici. “Nëse do ta kuptoja ndonjëherë se diçka nuk shkon, do të kisha ndërhyrë i pari. Mora pjesë në të gjithë festën dhe mund t’ju siguroj se nuk kam parë asnjë ngacmim”, tha Alessandra Aires, koordinatore e Delegacionit Mikpritës. 120 të rinjtë vullnetare kanë shoqëruar delegacionet. Kolektivi feminist “Non Una di Meno” u rreshtua në krah të vullnetareve, duke thënë: “Siç ndodh shpesh, zërat e grave që përjetojnë dhunë, heshtën, historitë e tyre nuk besohen dhe përvojat e tyre nuk dëgjohen”.

Rrëfimi

“U ndjeva e pafuqishme, doja të shpëtoja, por nuk munda …”. Paola, emri është imagjinar, është një prej vullnetareve që pretendon se është ngacmuar nga disa kërcimtarë gjatë festës së inaugurimit të Eurovizionit. Një festë VIP në një ambient ekskluziv, Citroniera e rezidencës Savoy, një trashëgimi e UNESCO-s, e cila për disa vajza me këmishën portokalli, ngjyrën e uniformës së tyre, është kthyer në një përvojë të turpshme dhe gjithçka veç e këndshme. Ata që morën pjesë në mbrëmje flasin për njerëz që e kanë ekzagjeruar me alkoolin. “Ishin disa djem nga delegacionet që na përqafuan gjatë gjithë. Njëri më vuri dorën në bel dhe u përpoq të më puthte. Unë arrita të çlirohem, por një tjetër u afrua. Dhe ai u soll në të njëjtën mënyrë. Në fund arritëm të iknim.Jam e lumtur që jam vullnetare e Eurovizionit – shtoi Paola – por nuk e prisja që ajo që duhet të ishte një përvojë e mirë për mua do të kthehej në ngacmime. Të njëjtat që fatkeqësisht ndodhin shpesh në disko. Nuk e prisja kurrë këtë”.

Kreu i vullnetarëve ka mohuar akuzat: “Nuk ka pasur ngacmime në festë” Ndoshta në muhabet ka pasur disa komente të tepruara, por të gjitha i atribuohen entuziazmit të festës – shtoi Aires.

Reagimet

“Përballë raportimeve të bëra publike nga punëtorë të shumtë në lidhje me ngacmimet e pësuar në vendin e tyre të punës gjatë eventit të Eurovizionit, në çfarë cilësie bashkia deklaron se nuk ka ndodhur asgjë e keqe? – tha Chiara për “Non Una Less”- Ky është ngacmim në vendin e punës dhe si i tillë duhet trajtuar, duke u fokusuar në kushtet e shfrytëzimit ekstrem dhe shantazhit që përjetojnë gratë në vendin e punës dhe në disa kontekste pune në veçanti. Gjithë solidariteti ynë dhe jemi në dispozicion të tyre për çdo lloj mbështetje që mund të kenë nevojë”. Raportime të ngjashme kanë ardhur edhe nga Rimini gjatë takimit të trupave alpine”, përfundoi ai.

“Për fat të keq, këto episode nuk na habisin, ka pasur edhe shumë raportime për tubimin alpin e këtyre ditëve. Nuk është çështje shpirti studentor dhe nuk pranohet më të kalohen episode të këtij lloji nën këtë kapele. Po aq i rëndë është fakti se edhe një herë ka një tendencë për të nënvlerësuar deklaratat e grave që ankohen për këtë lloj episodi”. Kjo u mbështet nga Carola Messina, nënkryetare e shoqatës “Torino City of Women”.

“Nuk kam qenë e pranishme në eventin e Eurovizionit, por shpresoj që të bëhen të gjitha hetimet e nevojshme për të verifikuar që asnjë vajzë nuk është ngacmuar – shton këshilltarja e qytetit të Torinos të Partisë Demokratike Ludovica Cioria, e pyetur për këtë çështje. Festa është e tillë vetëm kur të gjithë mund ta shijojnë vërtet lirisht”.

(Panorama)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb