Ministria e brendshme e Turqisë thotë se tre kryetarët e bashkive të Dijarbakir, Mardin dhe Van akuzohen për krime të ndryshme.        

Me gaz lotsjellës dhe ujë me presion, policia turke shpërndau demonstratat protestuese në juglindje të Turqisë për dëbimin e tre kryetarëve kurdë pesë muaj pas zgjedhjes së tyre.

Qeveria zëvendësoi tre kryetarët e bashkive që u zgjodhën nga Partia Demokratike Pro-Kurde e Popullit (HDP), duke i emëruar zyrtarët e tjerë si zëvendësime. Më shumë se 400 njerëz u arrestuan gjithashtu si pjesë e hetimeve të terrorizmit.

Në qytetin më të madh të Dijarbakirit, oficerët e policisë vazhdimisht përdorën ujë nën presion kundër një grupi të vogël të protestuesve që po vinin në rrugë për të mbrojtur veten dhe sinjalizuan fitoren me gishtat.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Policët u panë gjithashtu duke rrahur protestuesit ndërsa ata u larguan nga vendi i ngjarjes. Protestuesit më pas u mblodhën pranë bashkisë, e cila u vulos dje me shufra metalike.“Sot ju mund ta shihni statusin e shtypjes dhe të persekutimit këtu,” u tha udhëheqësi i HDP-së Cesal Temeli para gazetarëve.

“Ne do të vazhdojmë të rezistojmë kudo që jemi, sepse rezistenca është e drejta jonë ligjore,” shtoi ai.

Ministria e brendshme e Turqisë tha që tre kryetarët e bashkive të Dijarbakirit, Mardin dhe Vanit akuzohen për krime të ndryshme, përfshirë përfshirjen në një organizatë terroriste dhe përhapjen e propagandës terroriste.

HDP tha se tre kryetarët e komunave u zëvendësuan “pas një mandati të arsyetimit të bazuar në gënjeshtra dhe të paligjshëm”.

“Ky është një grusht shteti i ri dhe i qartë politik. Shtë një qëndrim i qartë dhe armiqësor kundër vullnetit politik të popullit kurd “, tha këshilli ekzekutiv i partisë në një deklaratë të shkruar.

Tre kryetarët e komunave u zgjodhën në qytetet e tyre në mars, duke filluar nga 53% në 63% të votave.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb