NGA DRITAN HAXHIRAJ*
Askush nuk e mendonte që në harkun e 18 muajve situata e vendit do të kishte këtë lëvizje ngjarjesh personazhesh e mbi të gjitha faktesh.

Politika është histori interesash në planin ndërkombëtar e kombëtar.

E jona është histori hallesh.

Halle pa fund ky tranzicioni ynë.

Halle Shqiptaresh.

Vihen Bomba.

Dhunohen njerzite e institucioneve ne menyre te vazhdueshme e mbi te gjitha njerzit e tyre te afert.

Ne mes te Tiranes.

Ndodhen keto levizje debatikesh ne harkun e ketyre 18 muajve por dhe para ketyre ka pasur kete aktivitet te forcave te specializuara ne diversion.

Ka nje Skenar Antishtet?

A ka nje Skenar Antishqiptar?

Ka nje Skenar Antishqiptar qe nga Konferenca e Londres e kjo egjemoni ka nje kurbe te vazhdueshme ne forma tradicionale ato qe njihen ato te deklaruara ne politiken e jashtme por dhe ato te padeklaruara ne zonat e influences Rajonale.

Ka disa fakte te njohura ne muajt e fundit ne planin Rajonal qe po kerkojne te Antishqiptarizimi te fshehin deshtimet e tyre ne politiken e brendshme.

Ikjet masive te kosovareve kerkojne deshtimin e Politikes se Ëashingtonit ne Ballkan.

Destabilizimi i Shqiperise kerkon te ule rolin e Tiranes ne Rajon.

Ka pastaj nje Skenar Antishtet midis Pashallareve te Provinces e Tiranes per interesa vetem influence e ndarje interesash klanesh e strategjie marketingu ekonomik e politik.

Shkaterohet prona djersa mundi puna e njerezve.

Hidhen ne rruge pa i pyetur ne emer te Shtetit.

Ky eshte akoma me i rrezikshem se eshte konflikt i vazhdueshem midis shqiptaresh.

Keto te dyja bashke te para ne planin Ballkanik jane me te rrezikeshme se ato bombat qe vihen ne mes te Tiranes.

Kali i Trojes punon ne mes te Tiranes. I pashqetesuar.

Punohet me mes te Tiranes per te rritur nivelin e konfliktualitetit midis shqiptaresh.

Zoti na ruajt nga Antishqiptaret e padeklaruar se ata te deklaruarit i njohim mire ne Historine 102 vjecare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb