Shoqata e Skenaristëve të Amerikës (WGA) tha në një deklaratë se drejtuesit e sindikatave votuan unanimisht për të hequr urdhrin e kufizimit dhe për t’i dhënë fund grevës, sipas BBC.

Rreth 11 500 anëtarë do të votojnë nëse do të miratojnë një marrëveshje trevjeçare që ofron rritje pagash dhe mbrojtje rreth përdorimit të inteligjencës artificiale.

Një mosmarrëveshje e veçantë përfshin aktorë, të cilët janë gjithashtu në grevë.

Largimi i skenaristëve filloi më 2 maj, të cilit anëtarët e Skuadrës së Aktorëve të Ekranit (SAG) iu bashkuan më 13 korrik, duke e bërë atë grevën më të gjatë që ka prekur Hollivudin në dekada. Ata protestuan kundër pagave dhe përdorimit të inteligjencës artificiale (AI) në industri.

“Greva i ka kushtuar ekonomisë amerikane rreth 5 miliardë dollarë (4,08 miliardë paund), sipas një vlerësimi të ekonomistit të “Institutit Milken”, Kevin Klowden.

Mosmarrëveshja ka mbyllur shumë nga shfaqjet kryesore të Amerikës, duke përfshirë “Billions”, “The Handmaid’s Tale”, “Hacks”, “Severance”, “Yellowjackets”, “The Last of Us”, “Stranger Things”, “Abbott Elementary” dhe disa talk show gjatë ditës dhe natës.

Disa prej tyre tani mund të kthehen në transmetim me Bill Maher, drejtuesin e “Real Time” të HBO-së, duke postuar në rrjetet sociale se do të rikthehej me episode të reja duke filluar nga e premtja.

Në fillim të kësaj jave, skenaristët thanë se kishin arritur një marrëveshje paraprake me drejtuesit e studiove, megjithëse nuk u dhanë detaje.

Megjithatë, përfundimi i grevës së WGA nuk e kthen Hollywood-in në normalitet pasi sindikata e aktorëve që u largua nga puna në korrik mbetet në grevë.

Ashtu si shkrimtarët, aktorët kërkojnë të përmirësojnë pagat, kushtet e punës dhe përfitimet shëndetësore dhe të pensionit.

Zbulimi i WGA mund të veprojë si një model për SAG-AFTRA për të hartuar marrëveshjen e vet me studiot e Hollivudit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: