Parlamenti sllovak miratoi sot një ndryshim kushtetues që bën të mundur zgjatjen e një gjendje të jashtëzakonshme, aktualisht në fuqi në vend për shkak të pandemisë së COVID-19, me 40 ditë në të njëjtën kohë.

Kjo zgjatje duhet të miratohet nga ligjvënësit.

Deri më sot, deklarimi i urgjencës ishte i kufizuar në një maksimum prej 90 ditësh. Ajo pritej të skadonte të martën.

Sipas agjencisë TASR, 91 parlamentarë votuan për ndryshimin kushtetues, me një votë kundër dhe një abstenim.

Votimi u zhvillua në rrethana të jashtëzakonshme.

Në mënyrë që të arrihej shumica e nevojshme e të pestave të 150 anëtarëve të parlamentit për të ndryshuar kushtetutën, politikanët u lejuan të marrin pjesë fizikisht, pavarësisht karantinës ose testeve pozitive të COVID-19.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb