Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka vizituar ditën e sotme disa shkolla të vendit, rikonstruksioni i të cilave është financuar nga BE.

Soreca ka qenë në Kavajë dhe Kolonjë, ku ka vizituar nga afër shkollat, por edhe proceset arsimore e sportive që zhvillohen atje.

Ambasadori nënvizon se ka qenë i pranishëm në shkollat “Mehmet Babamusta” dhe “Fiqeri Kurti” në Kavajë, ku më shumë se 800 nxënës, gëzojnë infrastrukturën e re. Ndërsa në Kolonjë, ai ka vizituar nga afër rikonstruksionin që po bëhet në godinën ku do të vendoset këshilli rinor.

Soreca shkruan në një postim në Twitter, se synimi i BE nuk është vetëm ngritja e infrastrukturës, por edhe edukimi dhe sjellja e vlerave gjithëpërfshirëse.

Postimi i Luigi Sorecas:

Kur turneu #EuropeËeeks2021 u ndal majin e kaluar në #Kolonjë ,
@ErionIsai
dhe diskutova se sa mirë do të ishte ngritja e një # Këshill Bashkiak Rinor (YMC) për të ndihmuar komunat për vendime të reja të mbrojtura nga të rinjtë. Ja ku jemi! YMC-ja e re tani është në funksion! Bravo Erion ! Kush eshte tjetri?

Erion Isai
@ErionIsai
2/2 Vizituam fillimin e punimeve të godinës ku do të kemi sallën e re të këshillit bashkiak dhe studion e inovacionit, që do të bëjë jetën e tyre! I lumtur që kam të tillë vajzën e djem! @LSorecaEU fjala është fjalë! Ja ku janë! Gati! Të rinjtë – për K lonjën!

1/2 Nga letra në realitet! Jashtëzakonisht krenare që takova me fëmijë kaq të lumtur në shkollat e tyre plotësisht të rinovuara Mehmet Babameto dhe Fiqiri Kurti në #Kavajë ! Më shumë se 800 #fëmijë u kthyen në shkollat e tyre të reja këtë shtator duke shfrytëzuar plotësisht laboratorët e tyre fantastikë dhe fusha sportive!..

Klasa është në seancë! Lumtur për të parë 800+ studentët përfitojnë nga objektet ndërkombëtare të cilësisë në dy shkolla të mëdha në #Kavaja sot, rindërtuar Ë / #EU fondet & @UNDPAlbania mbështetje pas 2019 tërmet. #EU4Schools po ndihmon për të #BuildBackBetter mbi 60 shkolla në mbarë vendin.
2/2 .. # EU4Schools është jo vetëm rindërtimin e objekteve të, ajo është duke sjellë kryesore #EU parimet dhe vlerat për një gjithëpërfshirës #education në #Albania.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb