Pritjes i erdhi fundi. Sot është dita e Turqi-Itali dhe fillimit të “Euro 2020”. Sytë janë në “Olimpico” të Romës, gjithashtu skena e dy ndeshjeve të tjera të grupit, axurrët kundër Zvicrës dhe Uellsit.

Me këtë rast, stadium në fjalë u zgjodh nga UEFA për ceremoninë e hapjes zyrtare të turneut. Sigurisht, do të ketë disa masa paraprake, të diktuara nga kufizimet shëndetësore.

Bono Vox, Martin Garrix dhe The Edge do të këndojnë në mënyrë virtuale “Ne jemi populli”, himni i Europianit që po merr vlerësime të mëdha me miliona shikime në internet.

Koreografia me një valltar “ajror” dhe 12 perkusionistë rreth çatisë së stadiumit, me 24 sfera që përfaqësojnë ekipet kombëtare pjesëmarrëse, që do të fluturojnë lart në qiell, si dhe brohoritjet e publikut, që do të jenë rreth 16 mijë të pranishëm në tribuna.

Në mbrëmjen e “Olimpico” nuk mund të mungonte Francesco Totti, një idhull absolut në atë stadium dhe më gjerë. Duke u kthyer në aspektin muzikor, Banda e Policisë së Shtetit do të interpretojë “Guglielmo Tell”, ndërsa artisti Andrea Bocelli do të këndojë “Nessun dorma” të Puccini.

Një vëmendje e madhe pastaj, natyrisht, për procedurën e pranimit të spektatorëve në “Olimpico”. Tifozët do të hyjnë në grupe dhe çdo gjysmë ore, nga tre mijë njerëz, për të shmangur bllokimet e pakëndshme të trafikut.

Për më tepër, mbajtësit e biletave do të jenë në gjendje të shijojnë zgjatjen e bllokimit të pandemisë me një orë. Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, do të jetë i pranishëm, përveç numrave një të FIFA-s dhe UEFA-s, Infantino dhe Ceferin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb