“Është një ndeshje që erdhi më herët se sa parashikohej, është një ndeshje që vlen më shumë se sa një sfidë për 1/8, por e njëjta gjë ndodhi edhe me Belgjikë-Portugali. Për ekipin tim është një mundësi e shkëlqyer për të bërë historinë”, fjalë këto të thëna nga Gareth Southgate, një nga protagonistët që kujtohet gjatë sa herë luhet një sfidë kundër Gjermanisë, ajo penallti e humbur i ndjek nga pas gjithnjë, por Southgate kërkon ti jap tifozëve një histori të re: “Është një mundësi për ti dhënë tifozëve një tjetër kujtim, që shpresojë të jetë ndryshe”. Në lidhje me rivalët e tyre, Southgate shton: “Mbi Gjermaninë thuhen shumë gjëra, por unë them se ata janë të fortë. Kanë fituar 4 herë Kupën e Botës ndërsa në radhët e tyre janë 6 lojtarë që kanë fituar Champions League. Ata nuk do të kenë frikë nga Wembley, ata janë mësuar me turne të tillë, për tu përballur me ta duhet të jesh shumë i përgatitur taktikisht. Penalltitë? Stërvitemi gjithnjë për të goditur pas çdo seance stërvitore”, u shpreh trajneri i Anglisë në konferencë për shtyp.

090612293 028e2dbb 62bb 45b8 9e2f 0b36cc034345
090612293 028e2dbb 62bb 45b8 9e2f 0b36cc034345

I qartë se çfarë e pret në këtë përballje është edhe trajneri Joachim Low: “Ndeshje të tilla në këto nivele vendosen gjithnjë nga detajet. Gabimet që bëhen, rastet që të krijohen, janë detaje shumë të rëndësishme. Është shumë e rëndësishme edhe se si lojtarët administrojnë nervat. Anglezët janë rritur shumë në tre vitet e fundit. Në Botërorin e fundit treguan se janë ndër tre përfaqësueset më të mira në botë. Kanë shumë lojtarë që luajnë në Premier League që janë të mësuar me ritmin e lartë, janë më të vërtetë të fortë”, u shpreh Low në konferencë për shtyp.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb