Kapsula pa pilot ”SpaceX Dragon” që transportonte mallra u ul në brigjet e Floridës pasi përfundoi një mision rifurnizimi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

”SpaceXDragon”, e ngarkuar me dy tonë pajisje shkencore dhe mostra gjaku të siguruara nga ekuipazhi ISS, u shkëput nga posta e orbitës të dielën në mëngjes.

Ekuipazhi, i përbërë nga astronautët amerikanë Kayla Barron dhe Thomas Marshburn dhe astronauti gjerman Matthias Maurer, dërgoi mostra gjaku për t’u përdorur si pjesë e testeve mjekësore mbi efektet e udhëtimit afatgjatë në hapësirë.

Kapsula ”Dragon” fillimisht ishte dashur të nisej për në Tokë të premten, por NASA e ka shtyrë manovrën për shkak të motit të keq në Florida.

Raketa ”Falcon 9” dërgoi pajisje, materiale kërkimore dhe furnizime për ekuipazhin në ISS.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: