Serbia ka marrë përkrahjen e një tjetër vendi në kuadër të tensioneve ndaj Kosovës. Spanja bëhet vendi i parë i BE që përkrah serbët dhe i mbetet ‘besnik’ qëndrimit për mosnjohje.

Këtë e ka konfirmuar shefi i Forcave të Armatosura të Spanjës, Teodoro Esteban López Calderón në një bisedë më ministrin e Mbrjojtjes të Serbisë, Nebojsa Stefanovic.

Ndërkohë Serbia i shprehu gjithashtu mbështetje Spanjës për integritetin territorial pasi edhe iberikët kanë pasur një problem të ngjashëm me Katalonjën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb