Jetët e mijëra njerëzve mund të jenë shkatërruar nga shpërthimi i vullkanit në ishullin La Palma, por shumë prej tyre ëndërrojnë të kthehen në vendin e tyre dhe të nisin t’i rindërtojnë ato.

Kanë kaluar më shumë se dy javë që kur La Cumbre Vieja filloi të shpërthejë, duke detyruar më shumë se 6,000 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre,  pasi llava po digjej nëpër pjesë të mëdha toke në anën perëndimore të La Palma në Ishujt Kanarie të Spanjës.

Dhe nuk ka asnjë legjislacion që i pengon ata të kthehen në shtëpitë e tyre në luginën Aridane, një zonë pjellore bujqësore që është shtëpia e 20,000 njerëzve . Llava e vullkanit shkatërroi më shumë se 1.000 ndërtesa.

Ndryshe nga Mount Etna ose Mount Fuji në Japoni, të cilat kanë një kanal qendror, vullkani në La Palma bën një çarje të re sa herë që shpërthen, që do të thotë se nuk është e mundur të krijohet një zonë përjashtimi e përcaktuar qartë.

” Këto lloj vullkane shpërthejnë ku të duan”, tha Manuel Perera, një arkitekt dhe shef i planifikimit urban në Los Llanos de Aridane, zona më e goditur në anën perëndimore të ishullit.

Gjatë dy shpërthimeve të fundit në La Palma në 1949 dhe 1971, pati shumë pak dëme, kryesisht sepse dendësia e popullsisë ishte shumë më e ulët.

Ajo që është e qartë është se askush nuk dëshiron të largohet.

“Unë nuk do të shkoj askund,” këmbëngul Pedro Antonio Sanchez, një banor 60-vjeçar, plantacioni i të cilit me banane u dëmtua nga shpërthimi, por që është i vendosur të qëndrojë.

“Ka zona të tëra të populluara si Todoque dhe të tjera që janë zhdukur dhe shumë banorë, të cilët kanë rrënjë atje, duan të qëndrojnë në zonë,” tha udhëheqësi rajonal i Ishujve Kanarie, Angel Victor Torres për gazetën lokale El Diario de Avisos të hënën.

Rregullorja e vetme në lidhje me të drejtën për rindërtim ka të bëjë me llavën e ftohur, e cila duhet respektuar si “një hapësirë ​​natyrore e mbrojtur”-që do të thotë se askush nuk mund të ndërtojë mbi të, thotë Perera.

Por autoritetet duket se po marrin një qasje më fleksibile.

“Po përgatitet një projekt -ligj që do ta klasifikojë këtë tokë si të përshtatshme për zhvillim, në mënyrë që të lejojë rindërtimin e rregullt të zonave që janë shkatërruar,” tha Torres.

Arkipelagu Atlantik, i cili ndodhet në brigjet veriperëndimore të Afrikës dhe numëron shtatë ishuj, ka pësuar ndryshime të mëdha si rezultat i aktivitetit vullkanik gjatë 12,000 viteve të fundit.

“Kjo është vetëm ajo që ndodh në Ishujt Kanarie dhe shumë njerëz nga kontinenti nuk e kuptojnë vërtet. Ata nuk janë ishuj që përballen me një kërcënim vullkanik, ata janë ishuj vullkanikë,” shkroi gazetari Alfonso Gonzalez Jerez në gazetën e dielën El Dia.

“Ishujt Kanarie nuk po mbijetojnë pavarësisht vullkaneve: janë vullkanet që kanë krijuar Kanarinat”.

Edhe pse është shkencërisht e pamundur të parashikohet se kur do të përfundojë shpërthimi, disa ekspertë kanë folur për disa javë bazuar në përvojën e mëparshme.

Dhe llavës mund t’i duhen gjashtë deri në nëntë muaj për t’u ftohur, tha Borja Perdomo, kreu rajonal i infrastrukturës, këtë javë, duke cituar ekspertët.

Disa banorë u kanë kërkuar autoriteteve të mos vendosin asnjë kufizim në zonë, por ekspertët thonë se do të ishte e pamundur të ndërtosh ndonjë shtëpi atje në një afat të shkurtër.

“Do të ishte sikur të ishe në Mars,” shpjegoi Perera.

Deri më tani llava ka mbuluar më shumë se 1.000 hektarë (434 hektarë) tokë, dhe kur të ftohet, do të ketë “një sipërfaqe të parregullt me ​​pika të pjerrëta që është shumë e pabarabartë,” tha ai.

“Është një terren me të cilin është shumë e vështirë të punosh.”

Pavarësisht shpërthimit të vazhdueshëm, jeta po vazhdon si zakonisht në pjesën më të madhe të ishullit, me përjashtim të ndërprerjeve të shkaktuara nga rrugët e dëmtuara dhe të shkatërruara.

Llava ka mbuluar më pak se 8.0 përqind të luginës Aridane dhe këtu do të ndodhin ndryshimet më të mëdha, duke filluar me rivendosjen e atyre që kanë humbur shtëpitë e tyre.

Ishulli gjithashtu ka fituar një sipërfaqe prej 75 hektarësh të tjerë për shkak të derdhjes së llavës nga një brez bregdetar 500 metra në det, duke krijuar një delta të madhe që do të përdoret në një moment në të ardhmen.

Banorët vendas shkuan në punë për të niveluar sipërfaqen duke përdorur kazma dhe lopata, pasi toka është  një nga zonat më pjellore për rritjen e bananeve.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb