Nga: ZONJA KATERINA

1 kg speca
1 kg gjizë
500 gr djathë
3 gota hirrë djathi
2 gota qumësht


Specave u heqim pjesën e bishtit dhe farat. I lajmë dhe u vendosim në një enë me ujë dhe kripë për 1 natë të stazhonohen.


Të nesërmen i marrim dhe i mbushim. Përziejmë gjizën me djathin e thërrmuar dhe mbushim specat. I vendosim me rradhë në një kavanoz të madh dhe më pas shtojmë qumështin. E mbyllim kavanozin dhe i lemë specat të mbyllura për 1 javë.
(Vila24/BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb