Pas afro tre muajsh bojkot, futbolli shqiptar u rikthye më në fund në fushë, këtë të diele me turin e parë në Kupën e Shqipërisë. Me një format të ri, ku kualifikimi vendoset me ndeshje teke, ekipet e Superligës treguan supermacinë e tyre duke mos i lënë asgjë rastësisë. Të dhjetë ekipet në bllok arritën të kalojnë më tej dhe këtë e bënë me festival golash duke vërtetuar se janë gati edhe për startin e Superligës, të mërkurën më 4 nëntor. Këto janë rezultatet e plotë në të dy grupet dhe çiftet e përcaktuara për turin e dytë:

Kupa e Shqipërisë – Grupi A / Turi I
Tirana 4 – 1 Shkumbini (Ramazani 25′ (out), Vrapi 39′, Muçi 41′, 73′ / Mustafaraj 51′)
Laçi 3 – 0 Vora (Nëabueze 6′ , 46′ , Malota 18′)
Teuta 4 – 0 Tërbuni (Jazexhi 37′, Kapllani 38′, Gruda 52, Vila 54′)
Bylis 2 – 1 Veleçiku (Lika 11′, Trumci 34′)
Flamurtari 1 – 2 Dinamo (Mkoj 75′ / Djidjiëa 68′, Da Silva 90′ (11m) )
Kastrioti 2 – 1 Burreli (Shkalla 55′, Okebugu 84′ / Mallunxa 75′)
Besëlidhja 1 – 1 Egnatia (Hoxha 66′ / A. Magani 59′)
Korabi 2 – 0 Erzeni (Skuka 66′, Xhebrahimi 83′)
13:30 – Kupa e Shqipërisë – Grupi B / Turi I
Kukësi 5 – 0 Maliqi (Gavazaj 2′, Kotobelli 27′, Eze 65′ , 82′, Ibrahimi 76′ (11m))
Skënderbeu 1 – 0 Tomori (Mensah 25′)
Partizani 5 – 0 Iliria (Solomon 22′, 55′ Asani 42′ (11m), Broja 52′, Melo 71′)
Vllaznia 7 – 0 Devolli (Dilaver 6′, 36′, 65′, Imeri 11′, Marku 27′ (11m), Isaevski 55′ Jonuzi 62′)
Luftëtari – Elbasani (* 0-3 tavolinë)
Apolonia 4 – 1 Turbina (Kofi 23′, Gjata 26′, Mihana 57′)
Pogradeci 9 – 1 Oriku (Abazaj 2′ 63′, Dragoj 4′ (11m), 14′ , Topllari 10′ , Kasa 25′, Tako 37, Balla 72′, Toma 85’/ Shaba 59′)
Lushnja 0 – 0 Besa
*Luftëtari nuk merr pjese
*Ndeshjet e përfunduara në barazim vijojnë me shtesë 2 herë nga 15 minuta dhe më pas penalltitë