Napoli nuk di të ndalet, dhuron spektakël të paparë në Amsterdam, duke vendosur një rekord absolut pas fitores së thellë 1-6. Asnjë skuadër nuk kishte arritur t’i shënoj 5 gola Ajax-it në shtëpi në Evropë, Napoli shkon edhe më tej duke i shënuar 6.

Ekipi i Spallettit ishte në një mbrëmje fantastike, e të mendosh që në fushë nuk ishte sulmuesi kryesor, Victor Osimhen. Në mungesë të nigerianit, ishte Raspadori ai që bëri liderin duke shënuar një “dopjetë”. Italianët reaguan fort pas golit të pësuar që në minutën e 9-të. Raspadori, Di Lorenzo dhe Zielinski realizuan tre gola brenda pjesës së parë duke përmbysur shifrat në 1-3.

195232823 2cc6766b 51d0 4540 Ac7c C151c9848083
195232823 2cc6766b 51d0 4540 Ac7c C151c9848083

Napoli nuk e uli ritmin për asnjë moment duke shënuar edhe tre herë të tjera në fraksionin e dytë. Sërish Raspadori, Kvara dhe Simeone shënuan emrin në listën e golashënuesve duke sigluar shifrat përfundimtare në 1-6. Fal këtij suksesi, Napoli përforcon dhe më shumë pozitat si kryesues në Grupin A në kuotën e 9 pikëve, 3 ndeshje 3 fitore.

310500584 10161577295362573 624575191199101351 N
310500584 10161577295362573 624575191199101351 N

Blutë ndiqen nga Liverpool në kuotën e 6 pikëve. Ekipi i Jurgen Klopp mposhti Rangers me rezultatin e pastër 2-0. Alexander Arnold realizoi një super gol nga goditja e dënimit në minutën e 7-të ndërsa me fillimin e pjesës së dytë ishte Momo Salah ai i cili dyfishojë shifrat nga pika e bardhë e penalltisë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb