Prej një muaji bregdeti i Pishporos në Fier është populluar nga një koloni prej rreth 3 mijë flamingove të cilat dhurojnë një spektakël ngjyrash kur ngrihen në fluturim, por edhe në formacionet e tyre si dhe në lëvizjen e krahëve.

Bregdeti në derdhje të lumit Vjose është tashmë vendi i flamingove, të cilat kanë gjetur habitatin e tyre të qetësisë në ligatinat e plazhit.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Roja i Zonave të Mbrojtura, Shpëtim Përri është shprehur se në këtë zonë që është habitati i flamingove ka një ushqim të bollshëm me një lloj larve. Kjo është edhe arsyeja që flamingot kanë gjetur habitatin në këtë zonë.

Gjatësia e flamingove shkon nga 81 deri në 130 cm, por pesha e tyre trupore është e vogël, ajo shkon nga 2-3,6 kg. Shtegtimi i tyre ndodh në këtë periudhë dhe zgjat deri në shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb