Fotografi amerikan Spencer Tunick, i famshëm për instalacionet e tij të përbëra nga qindra trupa të zhveshur, ka mbledhur 200 njerëz në Detin e Vdekur, pranë qytetit izraelit të Arad.

Pjesëmarrësit, të gjithë vullnetarë, ishin plotësisht nudo dhe të ngjyrosur me të bardhë, për tu shndërruar në kokrra ideale kripe. Qëllimi i këtij instalacioni është të mbështesin realizimin e një muzeu të Detit të Vdekur në Arad dhe për të sensibilizuar për rrezikun e zhdukjes të kësaj zone natyrore.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

‘Deti i Vdekur po zhduket-tha fotografi-. Duhet të gjejmë një mënyrë për të ruajtur nivelin e ujit, por në të njëjtën kohë të furnizojmë me ujë të gjitha vendet që e rrethojnë. Uji është jeta’, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb