Sri Lanka nuk do të marrë dërgesa me benzinë, naftë dhe naftë bruto, të planifikuara për këtë javë dhe javën e ardhshme, tha Ministri i Energjisë, Kanchana Wijesekera.

Ministri tha se furnitorët kanë informuar importuesin dhe distributorin shtetëror të karburanteve Ceylon Petroleum Corporation (CPC) se nuk do të kryejnë dërgesat e planifikuara për arsye bankare dhe logjistike.

Wijesekera tha se transportit publik, prodhimit të energjisë dhe industrive do t’i jepet përparësi deri sa të mbërrijnë dërgesat e ardhshme.

Prandaj, rezervat e kufizuara të naftës dhe benzinës do të shpërndahen në disa pika karburanti gjatë javës së ardhshme.

Ministri i kërkoi publikut të gjerë të mos rrinë në radhë për karburant.

Ai tha gjithashtu se operacionet e rafinerisë gjithashtu do të ndalen deri në mbërritjen e dërgesës së ardhshme të papërpunuar.

“Ne jemi duke punuar me të gjithë furnizuesit e rinj dhe ekzistues. Kërkoj falje për vonesën dhe shqetësimin,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb